Skip to main content
search
KarijeraVijesti

Pet strategija za međukulturnu komunikaciju u globalnim timovima

AAA

Izvor fotografije: Shutterstock.com

Istraživanje Gellupo-a iz 2022. godine otkrilo je da neangažovani zaposleni u organizacijama širom svijeta koštaju svijet nevjerovatnih 8,8 triliona dolara u izgubljenoj produktivnosti. Sa druge strane, isto istraživanje je utvrdilo da timovi koji su više angažovani ostvaruju veću produktivnost, čak do 18 posto.

U današnjem sve više rastućem globalnom radnom okruženju, koje se ubrzalo tokom pandemije, postaje još kritičnije razumijeti kako maksimalno povećati produktivnost timova, bez obzira da li ste zaposleni ili lider u poslovanju. Znanje o tome kako efikasno komunicirati u međukulturnim timovima, ili čak sa zainteresovanim stranama i klijentima, ključno je za osiguranje efikasne saradnje, visokih performansi, privlačenje talenata i proširenje na nova geografska tržišta.

1. Razvijajte kulturnu svijest

Nacionalnost, etnička pripadnost i lokacija su faktori koji snažno utiču na način na koji govornik prenosi poruku i način na koji se ta poruka razumije i usvaja. Stoga, vaš prvi prioritet treba biti da prepoznate postojanje kulturnih razlika, a zatim se obrazujete i pokušate upoznati sa ovim kulturama i njihovim jedinstvenim karakteristikama. Možete istraživati onlajn, ali jedan od najboljih načina da pokažete da zaista brinete i saosjećate sa svojim kolegama iz inostranstva je da budete radoznali i pokažete interesovanje u opuštenim interakcijama sa njima. Naučite o njihovim tradicijama, preferencijama komunikacije i stilovima, vrijednostima i vjerskim praznicima koji utiču na njihove obrasce rada.

2. Budite osjetljivi i fleksibilni u pristupu

Kada nastojite razumjeti kulturne razlike i cijeniti različite perspektive koje donose na sto, to znanje treba da utiče na vaš pristup komunikaciji. Budite osjetljivi i fleksibilni u svom stilu komunikacije. Neki izrazi ili fraze koje možete lako upotrebiti na vašoj lokaciji mogu biti uvrjedljivi za osobu u drugoj zemlji. Ako niste sigurni, preformulišite kako biste izbjegli sleng i bili jasniji u svom stilu razgovora.

3. Izazovite stereotipe

Lako podliježemo nesvjesnom pristrasu i stereotipnim idejama o grupi ljudi na osnovu njihove etničke pripadnosti ili lokacije, zasnovanim na društvenim standardima, vaspitanju ili obrazovanju. Nažalost, ovi stereotipi mogu podsticati diskriminaciju, inhibirati rast timova i spriječiti razvoj kulture. Sledeći put kada budete skloni šaljivim opaskama (ili učestvovanju u njima) na račun vašeg tima iz inostranstva, zaustavite se i izazovite svoje razmišljanje. Ne bojte se da stanete u njihovu odbranu ako nešto može biti smatrano neprikladnom primjedbom.

4. Postavljajte pitanja

Kada komunicirate sa nekim s kim niste upoznati, postavljanje pitanja je ključno za zajedničko razumjevanje i spriječavanje problema u timu kasnije, što dovodi do propuštenih rokova i usporenog napretka u projektima. Postavljanje kombinacije zatvorenih i otvorenih pitanja radi pojašnjenja ključna je praksa u aktivnom slušanju, i osigurava glatke poslovne odnose i efikasnija riješenja.

5. Strpljenje je ključ

Primjenjujući ove strategije, sjetite se da budete strpljivi tokom procesa. Možda neće biti lako na početku, i možete napraviti nekoliko iskrenih grešaka, ali budite strpljivi prema sebi i svom timu, prihvatajući put inkluzivnosti i rasta zajedno.

Izvor: Forbes

Podijeli vijest:

Leave a Reply