Skip to main content
search
VijestiCrna Gora

Potvrđena presuda – Marko Balić nevin

By 28/09/2023October 2nd, 2023Nema komentara
AAA

Izvor fotografije: Shutterstock.com

Vlasnik broda Boka Star, Crnogorac Marko Balić (70), proglašen je nevinim za organizovanje šverca 208 tona eksploziva za rakete i drugo oružje za, kako se svojevremeno tvrdilo, Saddam Hussein-a.

Viši kazneni sud Republike Hrvatske, potvrdio je presudu Županijskog suda u Rijeci iz avgusta prošle godine kojom je odbijena optužba protiv Balića, dvije decenije nakon spektakularnog slučaja zaplijene broda Boka Star u riječkoj luci i hapšenja dijela posade.

Vijeće sudija Višeg krivičnog suda odbilo je kao neosnovanu žalbu USKOK-a na presudu riječkog suda kojom se oslobađa crnogorski brodar, čime je presuda postala pravosnažna.

Ovim je hrvatsko pravosuđe stavilo tačku na procesuiranje slučaja, koji datira iz oktobra 2002. godine, kada je svijet obišla vijest o hapšenju broda Boka Star sa teretom za Saddam Hussein-a u riječkoj luci.

Pravosnažna presuda donijeta je nakon što je Baliću po četvrti put suđeno u Rijeci za isti predmet, nakon što je Vrhovni sud poništio prethodne tri presude i vratio ih na ponovno suđenje. Na ranijem, trećem suđenju, okončanom presudom u martu 2020. godine, proglašen je krivim za krivično djelo izbjegavanje carinskog nadzora, kao organizator grupe koja je izvršila krivično djelo, i osuđen na četiri godine zatvora. Prve dvije presude, koje su takođe poništene, osuđen je na šest godina zatvora.

Detalji konačne odluke Višeg krivičnog suda nisu javno poznati, ali su zaključci vijeća riječkog suda, koje je presudu donijelo na osnovu mišljenja optuženog Marka Balića o upitnoj zakonitosti suđenja u Rijeci nakon što je izručen iz Grčke 2010. godine, očigledno su potvrđene. Naime, Grčka je Balića izručila zbog drugih krivičnih djela, ali je odbila da ga izruči za djelo za koje je procesuiran u Hrvatskoj.

Za ta dva krivična djela za koja je izručen više mu se ne može suditi, jer je u međuvremenu nastupila zastarjelost. Ova činjenica dovedena je u pitanje i u odluci Vrhovnog suda kojom je poništena ranija, treća presuda.

U posljednjem, četvrtom suđenju riječki sud je od Grčke pribavio ekstradicionu dokumentaciju i pokazalo se da je optuženi Marko Balić, koji je izručen Hrvatskoj nakon hapšenja na grčkom aerodromu 2009. po Interpolovoj potjernici, bio u pravu u pogledu zakonitosti suđenja.

Vijeće riječkog suda, po svemu sudeći, ocijenilo je njegov stav da mu se u ovom krivičnom postupku ne može suditi za krivično djelo izbjegavanje carinskog nadzora, jer je Grčka, koja ga je izručila Hrvatskoj, odbila zahtjev za njegovo izručenje zbog toga. Vrhovni sud Grčke je, sa druge strane, potvrdio odluku o izručenju Balića zbog krivičnih djela nedozvoljenog držanja oružja i eksploziva i falsifikovanja javnih isprava.

Da će se proces na kraju ovako završiti nagovijestila je odluka sudija Vrhovnog suda, koje su uvažile žalbu Marka Balića i poništile raniju, treću presudu zbog „nepotpuno utvrđenog činjeničnog stanja”. Balić je u veoma opširnoj žalbi na treću presudu citirao odluku Vrhovnog suda Republike Grčke u kojoj je odlučeno da nije dozvoljeno izručenje zbog krivičnog djela izbjegavanja carinske kontrole (šverc, prema grčkom zakonu), jer između Grčke i Hrvatske nije zaključen sporazum o izručenju za poreske svrhe.

Prvo suđenje – prije 15-ak godina – počelo je na osnovu optužnice koja je uključivala imena četvorice optuženih (pored brodovlasnika Balića, optuženi je bio i kapetan broda Josip Nikolić, prvi oficir palube Damir Balabušić i teretni špediter Saša Kovalenko), ali je kasnije na klupu sjeo samo Marko Balić, koji je na suđenje došao iz Crne Gore. Već tokom prvog suđenja USKOK je odustao od optužbi protiv špeditera, a na drugom su kapetan Nikolić i oficir Balabušić oslobođeni optužbi jer je zaključeno da nisu umiješani u šverc 208 tona baruta. Na kraju je istekao rok zastarjelosti za inkriminacije za koje su optuženi, pa je na kraju kao optuženi ostao samo Balić.

Marka Balića USKOK je optužio da je u drugoj polovini 2002. godine u Crnoj Gori nabavio 208 tona baruta, koji je bio sakriven u 1.804 metalnih buradi i 1.431 drveni sanduk, zatvoren u 14 kontejnera, a na lažnoj dokumentaciji pisalo je da se radi o aktivnom uglju i filterima za vodu.

Krajem septembra 2002. opasan teret je ukrcan na Boka Star u luci Bar, a kao odredište je naznačena Aleksandrija (Egipat). Nakon toga, kako bi se prikrila izlazna luka tereta i izbjegla kontrola američke mornarice koja se nalazila u međunarodnim vodama, brod je do sredine oktobra držan na sidrištu u zalivu Trašte u Crnoj Gori. Da bi prevario američke kontrole, uzeo je brod “Lovćen” u tegljač i krenuo ka Rijeci, vjerujući da će tako proći neopažen. U otkrivanje šverca navodno su umiješane najveće svjetske obavještajne agencije velesila koje su kontrolisale puteve oružja i signalizirale hrvatskim vlastima i istražiteljima da pregledaju brod.

Izvor: burin.hr

Podijeli vijest:

Leave a Reply